Akupunktur

Akupunktur 5000 yıldan daha fazla geçmişi olan ve Uygur Türklerinin bulduğu Çinlilerin geliştirip dünyaya yaydığı bir tedavi metodudur. Vücudun belli noktalarına çok ince uçlu özel iğneler batırılarak yapılan tedavi şeklidir ve Latince iki kelimenin birleşiminden oluşur. ACUS:iğne ve PUNKTURA:batırma anlamına gelmektedir.

Akupunktur öğretisine göre vücutta meridyen adı verilen 14 ana enerji noktası bulunur ve Chi adı verilen bir enerji tüm iç organlar ve hücrelerde, dolayısıyla da tüm vücutta ve meridyenler arasında dolaşır. Chi yaşam enerjisidir, yani bizi canlı tutan güçtür. Sağlıklı bir yaşamın temel koşulu bu enerjinin dengeli bir şekilde, tüm vücutta akmaya devam etmesi ile mümkündür. 

Akupunktur tedavisi, bedende derinin hemen altından geçen bu 14 ayrı enerji kanalı ve bu kanallar üzerinde bulunan direnç noktalarının ilintili bulunduğu organlar arasındaki ilişkileri temel alır.

İğnelerin batmasıyla beraber refleks etkiyle ,omurilik ve beyinden doğal hormonlar ve kimyasal maddeler salınır, vücutta bulunan doğal ağrı kesiciler harekete geçer. Sonuç olarak ; ağrı kesici, kas gevşetici, ödem ve inflamasyon çözücü, beyinden salgılattığı serotonin ve endorfin sayesinde sakinleştirici, rahatlatıcı etki elde edilir. Kişi halsizlik ve yorgunluk semptomlarından kurtularak kendini daha iyi hisseder.

Günümüzde Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığımızın uygun gördüğü birçok hastalık ve bulgularının tedavisinde akupunktur kanıta dayalı tamamlayıcı bir tıp yöntemi olarak kullanılmaktadır.

Provita'da akupunktur tedavisi, kulak ve tüm vücuda uygulanmaktadır.